فروش چسب رابرلاینینگ , فروش چسب لاستیک به فلز , فروش تسمه نقاله

شرکت زرین پوشش ایرانیان

شماره ثبت : ۶۱۱۷۶۱

تولید اکسید روی در کارخانجات تولیدی به روشهای مختلفی انجام  می گیرد که در  خاطر تنوع در نحوه استحصال آن قیمت تمام شده آن نیز متغیر می باشد.

اکسید روی

اکسید روی یا زینک اکساید پودری سفید رنگ می باشد و در آب نامحلول می باشد و بطور گسترده در صنایع استفاده می شود و اکسید روی با توجه به نحوه و روش تولید درجه خلوص متفاوتی می باشند .

در گدشته های دور بیشتر مصارف پزشکی داشته اما در قرن حاضر از اکسید به عنوان افزودنی در صنایع بهداشتی و لاستیک و مصارف دارویی و صنایع چسب و کاشی و سرامیک و سیمان کاربرد دارد.

تولید اکسید روی

تولید اکسید روی

اگر چه این ترکیب معدنی مانند دیگر مواد معدنی نظیر سنگ آهک و آهن و … به صورت طبیعی در پوسته کره زمین به وفور یافت می شود اما با توجه به نیاز مبرم به این محصول در صنایع مختلف و همچنین کیفیت های بالاتر آن ، نیاز است که به روش های صنعتی نیز این محصول تولید شود و در اختیار صنایع قرار گیرد.

بنابراین انواع مختلفی از روش تولید اکسید روی برای مصارف صنعتی و آزمایشگاهی وجود دارد که اصول آن بر ترکیب نمودن روی با اکسیژن است تا فرمولاسیون ZnO شکل گیرد.

به صورت کلی تولید اکسید روی از طریق سه روش غیر مستقیم ، مستقیم و شیمیایی یا آزمایشگاهی تولید می شود. البته نکته ای که قابل ذکر است، برای مصارف صنعتی ، این ماده بیشتر به وسیله روش غیر مستقیم تولید شده و مقدار کمتری از نیاز صنعت به وسیله دو روش دیگر صورت می پذیرد. این روش ها شامل موارد زیر می شوند:

تولید اکسید روی به روش غیر مستقیم

کنسانتره روی با استفاده از روش فلوتاسیون کربنات روی بدست می آید. این محصول را با ذغال کک ترکیب می کنند و با استفاده از نوار نقاله آن را به کوره های ذوب که دمایی در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد دارند منتقل می کنند و بعد از این که محصول ذوب شد و به حالت بخار درآمد، آن را از طریق کانال هایی به کندانسور ها وارد می کنند و به صورت ذوب درآمده و سپس آن را به شکل شمش در می آورند.

در این مرحله از تولید اکسید روی ، دوباره به فلز روی حرارت می دهند که این حرارت در حدود ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد بوده و با این عمل، فلز روی دوباره ذوب شده و بخار می گردد. سپس بخار مورد نظر از طریق هواکش هایی به قسمت اکسیداسیون انتقال می باید و در نهایت به اکسید روی تبدیل می شود. این محصول پس از سرد شدن امکان بسته بندی پیدا کرده و می توان آن را به سادگی جهت مصارف مختلف به بازار عرضه نمود. این روش به روش فرانسوی هم شهرت دارد.

تولید اکسید روی به روش مستقیم

این روش بسیار شبیه به روش غیر مستقیم است و روش آمریکایی شهرت دارد. در روش غیر مستقیم تولید زینک اکساید نیز فلز روی را به روش خاصی تبخیر می کنیم و مجددا به وسیله روش غیر مستقیم ، اکسید روی را از آن تولید می نماییم. خلوص اکسید روی تولید شده در این روش از روش قبلی کمتر است.

تولید اکسید روی به روش شیمیایی

این روش که تولید ZnO از آن بسیار ناچیز است و بیشتر جنبه آزمایشگاهی دارد، روش شیمیایی نامیده می شود. در این روش واکنش با یک محلول دارای آب از نمک خالص روی صورت می پذیرد که این محلول برای مثال می تواند هیدروکسید روی باشد. خلوص محصول تولیدی در این روش بسیار بالا ولی میزان آن اندک است.

 

کاهش هزینه های تولید پودر اکسید روی

در عمل به خاطر گران بودن هزینه سوخت مصرفی و هزینه مصرف آجر نسوز کوره، تولید پودر اکسید روی توسط روش های حرارتی و کوره ولز، باید از کنسانتره ها و خاک های پیش فرآوری شده (هوی مدیا شده) و فرآوری شده (فلوتاسیون شده) به عنوان خوراک ورودی کوره ولز استفاده شود تا تولید پودر اکسید روی به روش ولز، صرفه اقتصادی داشته باشد.

مخصوصا در خاک های معدنی ای که شامل عنصر سرب و روی می باشند، فرآوری به روش فلوتاسیون باعث جدایش سرب از خاک و تولید کنسانتره سرب شده و همچنین تغلیظ و فراوری جداگانه کنسانتره روی می شود که این کنسانتره روی به عنوان خوراک ورودی کوره ولز استفاده می شود.

کاهش هزینه های تولید پودر اکسید روی یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت روی می باشد. بسیاری از شرکت ها سعی دارند که با بهینه سازی خطوط تولید موجب بهره‌وری بالا، کیفیت مطلوب، کاهش هزینه تولید و در نهایت تعیین قیمت رقابتی شوند و محصول خود را در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی به فروش رسانند

تولید کننده اکسید روی در ایران

ایران یکی از قطب های تولید اکسید روی با کیفیت در سطح خاورمیانه است در این کارخانجات با بهره گیری از توان متخصصان داخلی و به کارگیری دستگاه های پیشرفته صنعتی اکسید رویی با کیفیت مرغوب تولید می گردد. معادن روی کشور ما بسیار غنی هستند و اکسید روی تولید شده از این متریال های معدنی مرغوب، از بهترین اکسید روی تولید شده در سطح جهان می باشد که قابلیت ارزآوری بسیار بالایی را دارد.

از تولید کنندگان برتر اکسید روی در ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

لیست شرکت های تولیدی زیاد است که با توجه به نوع کاربرد و کیفیت آنها قیمت های مختلف ولی نه چندان متفاوتی را دارا می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *