فروش چسب رابرلاینینگ , فروش چسب لاستیک به فلز , فروش تسمه نقاله

شرکت زرین پوشش ایرانیان

شماره ثبت : ۶۱۱۷۶۱

همراهان گرامی ما در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با رابرلاینینگ در اختیار شما قرار میدهیم، لطفا تا انتها ما را همراهی بفرمایید.

رابرلاینینگ

چرخ یا تایر یکی دیگر از اختراعات بشر در 3500 سال قبل از میلاد بود که موجب تحول در بسیاری از صنایع شد. چسب را نیز می توان به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد دانست که حدود 200 هزار سال مورد استفاده قرار می گیرند.

در گذشته با بهره گیری از مواد موجود در طبیعت وسایل را به هم میچسباندند، اما در دهه 1930 (ظهور شیمی و صنعت مدرن) چسب های صنعتی متولد شدند.

شاید برایتان سوال باشد که رابطه ی چسب و لاستیک با رابرلاینینگ چیست؟

یکی از این چسب های متولد شده  که در بالا بیان شد رابرلاینینگ است که در ادامه با انواع و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار داده ایم. به تعریف دیگر رابرلاینینگ (rubberlining) یک نوع پوشش لاستیکی که برای محافظت از سطح ها در برابر پوسیدگی و خوردگی، سایش و غیره میباشد. مواد استفاده شده برای این رابر NBR,NR,SBR  می باشد.

رابرلاینینگ
رابرلاینینگ

انواع رابرلاینینگ

رابرلاینینگ ضد سایش

در خطوط تولید صنایع مرتبط با فرآوری مواد معدنی تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است در تماس با برخی مواد که باعث ساییدگی و از بین رفتن آن می شود قرار گیرند. برای مثال تجهیزاتی مانند مخازن، انواع فیدر و باکس های تقسیم کننده اشاره کرد. ایجاد پوشش آستر مقاوم و ایجاد یک سطح محافظ در برابر زنگ زدگی، ضربات احتمالی در هنگام انجام کار می تواند به داشتن عمر مفید دستگاه ها و تجهیزات کمک و در نتیجه افزایش راندمان در خطوط تولید گردد.

رابرلاینینگ ضد اسید

در مواردی که خورندگی مخزن یا سطح قطعه در معرض تماس با یک ماده اسیدی باشد این نوع رابرلاینینگ کاربردی خواهد بود.

لاستیک های مقاوم با ضخامت 2 الی 10 میلی متر در برابر اسید هایی چون فسفریک، اسید استیک، اسید کلریدریک و اسید سولفوریک، انواع مختلفی از باز ها و قلیا ها به دو روش انجام می شود.

به دلیل استفاده از مواد اسیدی در بیشتر فرایند های تولیدی که اصولا در دمای بالا صورت می گیرد استفاده از مخازن و لوله های پلاستیکی امکان پذیر نیست، بنابراین تجهیزات و مخازن از فلزات و فولاد ساخته می شوند که برای مقاوم سازی در برابر خوردگی های ناشی از اسید از این روکش ها ( روکش عایق از لاستیک های خاص) بهره گیری می شود.

سختی نهایی لاستیک به طور معمول به عنوان ویژگی به حساب نمی آید، اما سختی نهایی سبب برخی محدودیت ها در انتخاب خواهد شد. برای مثال لاستیک های سخت برای مخازن حمل مناسب نخواهد بود؛ این به دلیل در تنش های مکانیکی بالا در مخازن حمل می باشد.

رابرلاینیگ از لحاظ اجرایی را توضیح دهید؟

 رابرلاینیگ به روش گرم:

بعضی از کاورهای (پوشش های) لاستیکی به صورت خام در قطعه یا مخزن نصب می شوند. پس از اعمال برای مقاومت شیمیایی و خصوصیات مکانیکی مناسب و مطلوب باید ولکانیزه شوند.

این اقدام به صورت فشار و حرارت بالا در اتوکلاو و یا عملیات کیورینگ به انجام می رسد.

رابرلاینینگ به روش سرد:

نوع دیگری از استر های لاستیکی در کارخانه ی سازنده لاستیک ولکانیزه شده اند؛ بنابراین نیازی به عملیات کیورینگ ندارند و بلافاصله مورد بهره برداری قرار گیرند.

از لحاظ کیفی رابرلاینینگ گرم مناسب تر از نوع سرد آن است؛ به دلیل آنکه رابرلاینینگ گرم سختی پایینی دارد؛ بنابراین پذیرای انعطاف و شکل میباشد که این برای تطابق با شکل های پیچیده ی مخزن بهتر از لاستیکی است که از قبل ولکانیزه شده. دلایل  دیگری نیز پیرامون برتری کیفیت وجود دارد که در بروزرسانی بعدی گفته خواهد شد.

رابرلاینینگ طبیعی:

این رابرلاینینگ ها از انواع مختلفی لاستیک پلی نرم ساخته و دارای انعطاف و خاصیت ارتجاعی بالا هستند که برای پوشش لوله ها، پمپ، مقاوم سازی در برابر اسید هیدروکلریک، مخازن اسید رقیق و همچنین محلول های سلفوریک نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

رابرلاینینگ مصنوعی:

همانطور که از نام آن معلوم است در این نوع  رابر از لاستیک های مصنوعی همانند: هیپالون، بوتیل، کلپرن استفاده می شود.

روش های اجرایی رابرلاینینگ ها:

آماده سازی سطح پایه

اولین چیزی که برای آماده سازی سطح فلز ضروری است تمیز بودن سطح فلز از روغن، زنگ زدگی، رنگ و غیره است. این عمل را می توان با ساچمه پاشی انجام داد.

آماده سازی ورق های لاستیکی

این ورق ها روی دستگاه غلتک ساخته می شوند و دارای ضخامت های مختلفی هستند. برای ضخامت های بیشتر از دو یا چند لایه باید استفاده کرد.

ولکانیزسیون

در بیشتر موارد این مورد در فرآیند پخت با فشار و دمای بالا انجام می شود. این موارد ( دما و فشار) به ترکیب لاستیک و ضخامت آن بستگی دارند؛ برای تجهیزات بزرگی که نیاز به انجام عملیات رابرلاینینگ در محل صورت می پذیرد وولکانش با دمای بالا و بخار مستقیم انجام شود.

پوشش هیپالون (Hypalon)

این روکش های لاستیکی بر پایه لاستیک پلی اتیلن کلرو سولفاناته ساخته شده اند و مقاومت شیمیایی فوق العاده ای در مقابل اسیدهای اکسید های اکسید کننده در غلظت بالا دارند. کاربرد این پوشش در مخازن، خدمات هیپوکلریت، لوله های اسید با غلظت بالا می باشد.

بوتیل (Butyl)

پوشش لاستیکی بوتیل از مقاومت شیمیایی بالایی در برابر دماهای بالا برخوردار است. نفوذپذیری کم بخار باعث افزایش دوام این پوشش شده؛ بنابراین برای به کارگیری در ذخیره سازی هیپوکلیرید، کارخانه های اسید و همچنین حمل و نقل مناسب خواهند بود.

کلپرن (Cholperne)

کلپرن یک نوع سیستم قفلی برای اتصالات لوله‌ها و تجهیزات در صنعت رابرلاینینگ است. این سیستم می‌تواند برای ایجاد اتصالاتی مطمئن و بدون نشت در لوله‌های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

کلپرن با کمک دو قطعه آهنی (یک قطعه پرچ و یک قطعه پایه) اتصال را ایجاد می‌کند. پایه کلپرن را بر روی لوله قرار می‌دهند و سپس پرچ را با کمک ابزاری خاص به پایه فشار می‌دهند تا لوله به‌ صورت محکم درون پایه قرار بگیرد. در نهایت، به کمک پیچ و مهره، پایه به سازه یا دیوار بسته می‌شود.

کلپرن در صنعت رابرلاینینگ به دلیل قابلیت نصب سریع، امنیت اتصال بالا، مقاومت در برابر فشار و دمای بالا، طول عمر بالا و قابلیت جابجایی و تعویض آسان برای تعمیرات و نگهداری، کاربرد گسترده‌ای دارد. به‌طور کلی، این سیستم در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، آب و فاضلاب، صنایع غذایی و دارویی، خطوط لوله‌های حمل و نقل مواد و غیره استفاده می‌شود.

این آسترهای لاستیکی معمولا از مقاومت خوبی در مقابل ترک خوردگی و هوا، اسید و سایش، روغن برخوردارند. این مزیت ها به دلیل این است که معمولا از لاستیک پلی  پرن برای ساخت این آستر استفاده می شود.

کلرو بوتیل (Chlorobutyl)

کلرو بوتیل یک ترکیب شیمیایی است که در صنعت رابرلاینینگ به عنوان یک حلال استفاده می شود. این ترکیب شیمیایی یک هیدروکربن هلوژنه با فرمول شیمیایی C4H9Cl است که به عنوان یک حلال خنثی و بدون رنگ در صنایع شیمیایی، دارویی و رنگ سازی استفاده می شود.

همچنین، کلرو بوتیل به عنوان یک حلال قابل اشتعال نیز شناخته شده است و برای تولید چسب‌ها، رنگ‌ها و پوشش‌های مقاوم در برابر آب و روغن استفاده می شود. این آستر ها از کلروبوتیل که دارای خواصی مشابه روکش لاستیکی بوتیل هستند ساخته شده اند که استفاده از آن ها راحت تر می باشد و همچنین دارای مقاومت حرارتی تا 90 درجه سلسیوس است. بنابراین تحت تاثیر تغییرات سریع دما و هوای سرد قرار نخواهند گرفت.

رابرلاینینگ EPDM

این لاستیک دارای استحکام کششی بالا و همراه با مقاومتی عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش، حمله میکروبی و سوراخ شدن را شامل می شود. این پوشش را به دلیل ضریب انبساط و انقباض حرارتی و همچنین انعطاف پذیریی پایین در طیف بسیاری از دماها و شرایط استفاده کرد. این آسترها برای انواع پوشش های لاستیکی مانند حوضچه های آبیاری، حوض های تزئینی و همینطور سایر آبنماها، مخازن و غیره مناسب خواهند بود.

کاربرد لاینینگ

 لایه محافظ انواع مخازن:

ذخیره مواد قلیایی

لایه محافظ مخازن ذخیره آنیون و کاتیون

محافظ مخازن تصفیه آب صنعتی

محافظ مخازن ذخیره مواد خورنده

لایه محافظ مخازن ذخیره مواد اسیدی و در نهایت پوشش داخلی انواع سه راهی، شیرالات، لوله ها، شیر و پروانه و غیره.

به همراه کاربرد رابرلاینینگ لازم است مزایای آن را نیز بدانید.

سازگاری با انواع رزین

داشتن وزن کم و مقاومت کششی بالا

برخورداری از سیستم تقویت غیر خورنده

مزایای اقتصادی: امکان تعویض آسترهای قدیمی و غیر کاربردی با یک آستر لاستیکی جدید که بسته به شرایط می توان نسبت به عوض کردن آن در همان محل و یا کارخانه اقدام نمود. این موارد از صرف هزینه و زمان همچنین تعطیلی کارخانه ها، ساخت و یا خرید یک قطعه جدید و هزینه هایی برای حمل و نقل، آماده سازی یک قطعه جدید به دلیل نا کاربردی این آستر ها جلوگیری می شود.

مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی خورنده و ساینده مانند مواد های قلیایی، ماسه، سنگ های خورد شده و غیره. بنابراین رابرلاینینگ ها به عنوان یک محافظ در برابر این مواد عمل می کند. دیگر مزایای رابر ها عایق الکتریکی و حرارتی، کاهش لرزش است که همگی زیر مجموعه مزایای عملیاتی رابرلاینینگ ها به شمار می روند.

رابرلاینینگ مخازن

این آستر لاستیکی برای حفاظت از سطوح فلزی  در برابر خوردگی و پوسیدگی و همچنین سایش مورد استفاده قرار می گیرند. عامل مهمی برای بهره برداری از آستر لاستیکی، مقاومت آن دربرابر سایش تجهیزات و مصالح در معادن است؛ زیرا عوامل طبیعی  و محیطی مثل رطوبت عمر مخازن را کاهش می دهند. عمر پایین مخازن تاثیر مستقیمی در عمر مفید تجهیزات و کارایی آن ها دارد.

رابرلاینینگ مخازن

کاربرد رابرلاینینگ مخازن

از رابرلاینینگ ها، در هر سطح فلزی می توان استفاده کرد و این یعنی رابرلاینینگ ها مختص مخازن نیستند. بنابراین مقاوم سازی فلز در برابر پدیده هایی مانند باران و … را عملی می سازد. برای استفاده از کاربرد های اسیدی و شیمیایی ترکیب لاستیک باید از واکنش شیمیایی آن جلوگیری شود که این مربوط به ترکیبات آن می شود.

در ادامه با برخی از کاربرد های این ترکیب (رابرلاینینگ مخازن) آشنا خواهید شد:

 1. صنعت تولید ماسه
 2. آسترهای قالب گیری
 3. روکش آسیاب و همچنین صنعت نفت

رابرلاینینگ مخازن هم از دو نوع سخت و نرم بودن نیز متفاوت اند. محدوده درجه سختی از ShoreA , ShoreD است که ShoreA رابرهای سخت نام دارند. رابرهای سخت در مقابل بازها و اسید ها مقاومت از خود نشان می دهند.

به دلیل انعطاف پذیری پایین رابرهای سخت نباید از آن ها در محل هایی که تنش مکانیکی بالایی دارند به کارگیری شوند. استفاده از مواد انعطاف پذیر در اینگونه محیط ها بسیار موثر واقع خواهد شد.

در صنایعی مانند نفت و گاز، صنایع دارویی و غذایی و همچنین صنایع شیمیایی پوشش دهی با این آسترهای لاستیکی  به ضخامت 3 میلی متر در انواع آن و بیشتر مواقع با در نظر گرفتن شرایط محیطی و همچنین درجه سختی به کارگیری می شود.

رابرلاینینگ هاهم مانند سایر چیزها نیاز به رعایت یکسری نکات دارند.

قیمت رابرلاینینگ

این مورد بسته به نوع عملیات سرد یا گرم، ضخامت رابر و حجم کار و همچنین نوع لاستیک انتخابی بستگی خواهد داشت. برای اطلاع از قیمت  و خرید چسب رابر لاینینگ در تهران به نشانی zpiran.ir مراجعه فرمایید.

مواد افزودنی در رابر لاینینگ چیست؟

 همانطور که در ابتدا گفته شد رابر لاینینگ (Rubber lining) به یک روش پوشش دادن سطوح داخلی قطعات صنعتی با لایه‌ای از لاستیک گفته می‌شود. مواد افزودنی در رابر لاینینگ نیز به موادی گفته می‌شود که به منظور بهبود خصوصیات لاستیک در طول فرایند پوشش دهی به آن افزوده می‌شوند.

این مواد افزودنی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

۱. عوامل خاکسترزایی: مانند اکسید روی و سیلیکا که به منظور افزایش مقاومت لاستیک در برابر اشعه UV و خوردگی استفاده می‌شوند.

۲. عوامل ضد سایش: مانند فلزات سرب و کروم که به منظور افزایش مقاومت لاستیک در برابر سایش و سایر خرابی‌های مکانیکی استفاده می‌شوند.

۳. عوامل نرم کننده: مانند آمین‌ها و فنولات که به منظور افزایش انعطاف‌پذیری و افزایش میزان استحکام در دمای پایین استفاده می‌شوند.

۴. عوامل ضد آتش: مانند هیدروکربن‌های هالوژنه و سیلیکات آلومینیوم که به منظور کاهش قابلیت اشتعال لاستیک استفاده می‌شوند.

این مواد افزودنی می‌توانند با توجه به نیاز به صورت جداگانه یا ترکیبی با یکدیگر استفاده شوند. هدف از استفاده از مواد افزودنی در رابر لاینینگ، بهبود ویژگی‌ های فیزیکی و شیمیایی لاستیک است که به دلیل شرایط سخت صنعتی واقع در محیط‌ های خاص، باید دارای مقاومت بالا و ویژگی‌ های خاصی باشند.

رابر لاینینگ نرم چیست؟

رابر لاینینگ نرم (Soft Rubber Lining) همان پوشش لاستیکی است که در توضیحات قبلی ارائه شد، با این تفاوت که از نوعی لاستیک نرم و انعطاف‌پذیر تهیه می‌شود. این نوع لاستیک دارای خاصیت نرمی و انعطاف‌پذیری بیشتری است که به طور اختصاصی در برخی از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به خاصیت نرم و انعطاف‌پذیری این نوع رابر لاینینگ، کاربردهای آن عموماً در مواردی است که نیاز به مقاومت در برابر خمش و انعطاف در تجهیزات و سازه‌ها وجود دارد. این نوع پوشش لاستیکی به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر، می‌تواند با تناوب حرکت‌ها و تغییرات شکل‌های مکانیکی مختلف تطابق یابد و از خرابی و سایش کاسته شود.

برخی از کاربردهای رابر لاینینگ نرم عبارتند از:

 1. پوشش داخلی تانک‌ها و مخازن حمل مواد نرم و شلوغ که نیاز به انعطاف‌پذیری دارند.
 2. پوشش داخلی سیستم‌های حمل و نقل موادی که در آن‌ها تغییر شکل و تناوب حرکت‌ها وجود دارد.
 3. پوشش اجزای داخلی کارخانه‌ها که تحت تاثیر انقباض و انبساط حرارتی قرار می‌گیرند.
 4. پوشش داخلی تجهیزات مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی که در شرایط دمایی و فشاری متغیر کار می‌کنند.

استفاده از رابر لاینینگ نرم به دلیل مزایای انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر خمش، معمولاً در صنایع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتخاب مناسبی برای مواردی است که نیاز به حفاظت از تجهیزات در برابر آسیب‌ها و سایش‌های مکانیکی با تغییرات شکل‌های مختلف داریم.

رابر لاینینگ (rubber lining) یا پوشش لاستیکی چیست؟

پوشش لاستیکی یا رابر لاینینگ (Rubber lining) یک فرایند صنعتی است که در آن قطعات مختلف مانند صندوق‌ها، تانک‌ها، لوله‌ها، و تجهیزات صنعتی دیگر با لایه‌ی نازکی از لاستیک پوشانده می‌شوند. این لایه لاستیکی به عنوان یک محافظ و ضد حمله‌های شیمیایی، فیزیکی، حرارتی و سایر آسیب‌ها به سطح زیرین قطعات عمل می‌کند.

اجزای رابر لاینینگ عبارتند از:

 1. پایه یا سطح زیرین: این قسمت از تجهیزات، که قرار است پوشش داده شود، باید مناسب برای پوشش‌دهی با لاستیک باشد و از جنس‌های مقاوم در برابر شیمیایی و فیزیکی بوده باشد.
 2. لاستیک: انواع مختلفی از لاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند که به نیازهای خاص هر کاربرد پاسخ می‌دهند. این لاستیک‌ها باید دارای مقاومت به اثرات شیمیایی و حرارتی باشند.

فرایند رابر لاینینگ شامل مراحل زیر است:

 1. آماده‌سازی سطح زیرین: سطح زیرین قطعه کاملاً تمیز و صاف می‌شود تا لایه‌ی لاستیک به خوبی بچسبد.
 2. تهیه لایه‌های لاستیکی: لایه‌های لاستیکی بر اساس نوع کاربرد و نیازهای محیطی تهیه می‌شوند.
 3. پوشش‌دهی: لایه‌های لاستیکی به سطح زیرین قطعه پوشش داده می‌شوند و با دقت و تخصص انجام می‌شود تا هیچ حفره یا خلایی در لایه وجود نداشته باشد.
 4. خشک کردن و تثبیت: پس از پوشش‌دهی، قطعه برای خشک شدن و تثبیت لایه‌های لاستیکی به مدت زمان مشخصی در محیطی مناسب قرار می‌گیرد.
 5. کنترل کیفیت: برای اطمینان از کیفیت و اثربخشی پوشش، عملکرد و استحکام لایه‌های لاستیکی بررسی می‌شود.

استفاده از رابر لاینینگ معمولاً در صنایع پردازشی، نفت و گاز، پتروشیمی، معدن، صنایع شیمیایی و غذایی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرایند به عنوان یک روش موثر برای حفاظت از تجهیزات در برابر خوردگی، سایش و آسیب‌های مکانیکی به کار می‌رود.

اهمیت استفاده رابرلاینینگ مخازن در صنایع کدام است؟

استفاده از رابر لاینینگ (پوشش لاستیکی) در مخازن بسیاری از صنایع اهمیت بالایی دارد و به عنوان یک روش موثر برای حفاظت از مخازن و کاهش آسیب‌ها به سطح داخلی مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر، برخی از صنایع که استفاده از رابر لاینینگ مخازن در آن‌ها اهمیت دارد، ذکر شده است:

 1. صنایع شیمیایی: در این صنعت، مخازن اغلب با مواد شیمیایی خطرناک پر می‌شوند و این مواد می‌توانند به سطح داخلی مخازن و زیرساخت‌های آن‌ها آسیب برسانند. رابر لاینینگ مخازن باعث می‌شود که مواد شیمیایی با سطح لاستیکی در تماس باشند و از خوردگی و حلال شدن مخازن جلوگیری شود.
 2. صنایع پتروشیمی: در این صنعت نیز مخازن حاوی مواد خطرناک و فرآورده‌های نفتی قرار دارند. رابر لاینینگ مخازن می‌تواند از آسیب‌های ناشی از تماس مواد با سطح مخازن جلوگیری کند و کاربردی امن‌تر فراهم کند.
 3. صنعت نفت و گاز: مخازن نفتی، گازی و ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی و گازی نیاز به حفاظت دارند. رابر لاینینگ مخازن به عنوان یک روش حفاظتی برای جلوگیری از خوردگی، ترک خوردگی و نفوذ مواد به دیواره‌های مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. صنایع معدنی: مخازن مورد استفاده در صنایع معدنی به خصوص در زمینه‌های استخراج مواد معدنی و شن و ماسه نیاز به حفاظت دارند. رابر لاینینگ مخازن می‌تواند از تأثیرات سختی‌ها و سایش‌های مکانیکی در مخازن جلوگیری کند و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهد.
 5. صنایع غذایی: در صنایع غذایی نیز مخازنی برای ذخیره‌سازی مواد غذایی مختلف استفاده می‌شود. رابر لاینینگ مخازن در این صنعت به عنوان روشی بهداشتی برای جلوگیری از تغییر طعم و کیفیت مواد غذایی و همچنین جلوگیری از آسیب‌های مکانیکی بر روی سطح داخلی مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از رابر لاینینگ مخازن در این صنایع باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، افزایش عمر مفید مخازن، حفاظت از کیفیت محصولات و بهبود ایمنی در محیط‌های کاری مرتبط می‌شود.

رابر پلاگ چیست؟

در رابطه با رابرلاینینگ (Rubber Lining)، عبارت “رابر پلاگ” به معنای محصولات یا قطعات مخصوصی است که برای پوشش دادن سطوح داخلی تجهیزات و لوله‌ها با لایه‌ی لاستیک طبیعی یا مصنوعی به کار می‌روند. این پوشش لاستیکی به منظور محافظت از سطوح در مقابل خوردگی، سایش، ترک خوردگی، و تاثیرات شیمیایی معمولاً در فرآیندهای صنعتی، پالایشگاهی و تولید مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابر پلاگ‌ها در رابرلاینینگ جهت پوشش دادن تجهیزات و سطوح مختلف مانند لوله‌ها، تانک‌ها، مخازن، پمپ‌ها و سایر تجهیزاتی که با مواد خورنده، شیمیایی یا خوردگی‌زا در تماس هستند، استفاده می‌شوند. این پوشش لاستیکی به منظور افزایش عمر مفید تجهیزات، کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم، و کاهش خطرات ناشی از خوردگی و تغییرات شیمیایی به کار می‌رود.

مزایای استفاده از رابرلاینینگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • مقاومت در برابر تاثیرات شیمیایی و خوردگی
 • جلوگیری از تجمع رسوبات و تراکم مواد
 • افزایش عمر مفید تجهیزات
 • کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم
 • حفاظت از تجهیزات در برابر سایش و ترک‌خوردگی

برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد رابرلاینینگ و استفاده از رابر پلاگ‌ها، به تولیدکنندگان تخصصی در این زمینه همانند مجموعه مراجعه کنید یا منابع معتبری را مطالعه نمایید.

سختی رابر

سختی رابر به مقاومت ماده رابر (مثلاً لاستیک یا مواد پلیمری) در برابر نفوذ یا تغییر شکل تحت فشار یا بارهای مکانیکی اشاره دارد. این ویژگی نشان‌دهنده قدرت ماده رابر در مقابل سایش، فشارها و بارهای مکانیکی است. سختی می‌تواند یکی از ویژگی‌های کلیدی در انتخاب مواد برای استفاده در محصولات مختلف باشد، از جمله پمپ‌ها، گازهای تطهیر کننده، مهرها و لاستیک‌ها.

واحدهای سنتی برای اندازه‌گیری سختی ماده در حوزه رابر شامل واحدهای Vickers و Rockwell است. اما برای مواد پلیمری معمولاً از آزمونهای سختی با استفاده از آزمون‌های تنهایی (Shore) یا آزمون‌های سختی دینامیکی مانند آزمون ترازو (Durometer) استفاده می‌شود.

در کل، سختی رابر به عنوان یکی از ویژگی‌های مهم مواد در انتخاب و طراحی محصولاتی که به تحمل فشار، سایش یا بارهای مکانیکی نیاز دارند، حائز اهمیت است.

رابر پمپ

به طور کلی، “رابر پمپ” به مهره‌ها، لاستیک‌ها یا پوشش‌های محافظ اطلاق می‌شود که در پمپ‌ها به کار می‌روند. این رابرها به عنوان قطعات مهمی در پمپ‌های صنعتی و صنایع مختلف به منظور جلوگیری از فرسایش و سایش تماس با مواد جامد یا سیال‌ها در داخل پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در پمپ‌ها، قطعاتی که در تماس با سیال یا مواد جامد قرار دارند، به طور طبیعی دچار سایش و فرسایش می‌شوند که ممکن است منجر به کاهش عمر مفید پمپ یا کاهش عملکرد آن شود. برای مقابله با این مشکلات، از رابرهای پمپ با ویژگی‌های ضد سایش و مقاوم در برابر فشار و شرایط سخت بهره می‌برند.

این رابرها می‌توانند از مواد مختلفی مانند پلی‌یورتان، پلی‌اتیلن، کربن، سرامیک و … ساخته شده باشند و در تنوع مدل‌ها و اندازه‌ها به منظور تناسب با نیازهای پمپ‌های مختلف و شرایط کاری مختلف عرضه می‌شوند.

در کل، هدف استفاده از رابر پمپ افزایش عمر مفید پمپ، بهبود کارایی و کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر است.

رابر ضد سایش

رابرهای ضد سایش، موادی هستند که به طور خاص برای مقابله با سایش و فرسایش در شرایطی که مواد دیگر دچار خوردگی و سایش شده و ضعیف می‌شوند، طراحی شده‌اند. این نوع رابرها معمولاً به عنوان پوشش‌ها یا لایه‌هایی بر روی سطوح قرار می‌گیرند تا از فرسایش و سایش ناشی از تماس با سطوح دیگر جلوگیری کنند.

از رابرهای ضد سایش در محیط‌ها و شرایط مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال:

 1. صنعت معدن: در محیط‌های معدنی که تماس با سنگ‌ها و مواد سخت رخ می‌دهد، از رابرهای ضد سایش برای محافظت از تجهیزات، لوله‌ها و سطوح مختلف استفاده می‌شود.
 2. صنعت سیمان و سنگاپوره: در صنایعی که مواد خام سنگینی مانند سیمان یا سنگاپوره به کار می‌رود، رابرهای ضد سایش برای افزایش عمر مفید تجهیزات استفاده می‌شوند.
 3. صنعت فولاد: در صنعت فولاد، از رابرهای ضد سایش برای حفاظت از دستگاه‌ها و سطوح در برابر فرآیندهای گرمایی، شستشو و تماس با فلزات گرم استفاده می‌شود.
 4. خطوط لوله و تجهیزات نفت و گاز: رابرهای ضد سایش معمولاً در خطوط لوله و تجهیزات نفت و گاز برای مقابله با فرسایش ناشی از تماس با مواد خورنده به کار می‌روند.

رابرهای ضد سایش ممکن است از مواد مختلفی مانند کاشی‌ها، پلیمرها، فولادهای ضد سایش و غیره ساخته شوند. این مواد به دلیل ویژگی‌های خاص خود به عنوان پوشش‌ها و لایه‌های محافظ در مقابل فرسایش و سایش عملکرد می‌کنند.

چرا رابرلاینینگ انعطاف پذیر است و خاصیت الاستیکی دارد؟

رابرلاینینگ یا پوشش لاستیکی به دلیل خواص ارتجاعی لاستیک، انعطاف‌پذیری و خاصیت الاستیکی دارد. لاستیک طبیعی یا مصنوعی حاوی پلیمرهایی است که در ساختارشان به گونه‌ای چیده شده‌اند که امکان ارتجاع و بازگشت به حالت اولیه پس از برداشتن نیرو را فراهم می‌آورد. این خصوصیت باعث می‌شود رابرلاینینگ برای محافظت سطوح در برابر سایش، ضربه و مواد شیمیایی مناسب باشد. این ویژگی‌ها آن را گزینه ایده‌آلی برای کاربردهای صنعتی مانند محافظت از تجهیزات و مخازن در برابر خوردگی و سایش می‌سازد.

مواد سازنده رابرلاینینگ ها چیست؟

رابرلاینینگ‌ها از الاستومرها تشکیل شده‌اند که می‌توانند شامل مواد مختلفی مانند پرکننده‌ها، نرم‌کننده‌ها، عوامل ولکانیزه‌کننده مانند گوگرد و مواد ضد تخریب مانند آنتی اکسیدان‌ها باشند. پرکننده‌ها نظیر کربن سیاه، ساختار مولکولی را تقویت می‌کنند، در حالی که نرم‌کننده‌ها، مانند روغن‌ها، به عملیات اختلاط یا قالب‌گیری کمک می‌کنند. ولکانیزاسیون که با استفاده از گوگرد انجام می‌شود، باعث می‌شود تا زنجیره‌های پلیمری به هم متصل شده و ساختار سه‌بعدی ایجاد کنند، که این امر به بهبود خواص فیزیکی و مقاومت در برابر زوال کمک می‌کند​​.

رابر پلانجر

رابر پلانجر یک جزء کلیدی در تجهیزات پنوماتیکی و هیدرولیکی است که برای ایجاد یک مهر و موم محکم و جلوگیری از نشت مایعات یا گازها استفاده می‌شود. این اجزاء از لاستیک ساخته شده‌اند و معمولاً در پمپ‌ها و شیرهای کنترلی بکار برده می‌شوند. رابر پلانجر به دلیل خواص ارتجاعی و انعطاف‌پذیری لاستیک، توانایی مقاومت در برابر فشارهای مختلف را دارد و به خوبی به شکل سطوح مختلف می‌چسبد تا از نشت مواد جلوگیری کند. انتخاب نوع لاستیک برای رابر پلانجر بر اساس شرایط کاربردی آن، مانند نوع مایع، دما و فشار محیط، صورت می‌گیرد.

هارد رابر

هارد رابر (Hard Rubber) یا لاستیک سخت، نوعی ماده پلیمری است که به دلیل سختی و استحکام بالایش شناخته می‌شود. این ماده از ولکانیزه کردن لاستیک طبیعی با استفاده از میزان بالایی از گوگرد به دست می‌آید. هارد رابر مقاومت بسیار خوبی در برابر عوامل شیمیایی مانند اسیدها و بازها دارد. به دلیل خواص منحصر به فردش، از هارد رابر در ساخت قطعاتی که نیاز به استحکام و مقاومت بالایی دارند استفاده می‌شود. این ماده در صنایع مختلفی مانند الکترونیک، باتری‌سازی و ساخت تجهیزات شیمیایی کاربرد دارد.

رابر استاپر

رابر استاپر، که اغلب از لاستیک ساخته می‌شود، نوعی درپوش یا مهر و موم است که برای بستن و محافظت از دهانه بطری‌ها، لوله‌ها، و سایر محفظه‌ها استفاده می‌شود. این درپوش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند به خوبی فضاهای خالی را پر کرده و از نشت مایعات یا گازها جلوگیری کنند. رابر استاپرها در آزمایشگاه‌ها، در صنایع دارویی، و برای مصارف مختلف تجاری و صنعتی کاربرد دارند. مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و توانایی ایجاد مهر و موم محکم از ویژگی‌های اصلی آن‌ها هستند.

رابر کاری مخازن

رابرلاینینگ مخازن، که به عنوان آستر لاستیکی نیز شناخته می‌شود، برای محافظت از سطوح فلزی مخازن در برابر خوردگی، پوسیدگی و سایش استفاده می‌شود. این روش مقاومت بالایی در برابر سایش و عوامل محیطی مانند رطوبت دارد و به طولانی‌تر شدن عمر مخازن کمک می‌کند. رابرلاینینگ در صنایع مختلفی مانند شیمیایی، نفت و گاز، غذایی و دارویی به کار می‌رود و معمولاً با توجه به شرایط خاص هر صنعت، ترکیبات لاستیکی مختلفی در تولید آن به کار برده می‌شود​​.

چسب رابر لاینینگ

چسب رابرلاینینگ SG-3000 یک محصول دانش‌بنیان است که برای اتصال انواع لاستیک‌های صنعتی و طبیعی، از جمله SBR، EPDM، Chloroprene و PVC به کار می‌رود. این چسب دو جزیی بوده و با یک سخت‌کننده ترکیب می‌شود. کاربردهای اصلی آن شامل رابر لاینینگ کردن مخازن فلزی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نوار نقاله‌های صنعتی و مخازن ذخیره حلال و مواد شیمیایی است. برای استفاده مناسب و ایمن از این چسب، باید موارد ایمنی را رعایت کرده و از فن برای تهویه هوا در محل استفاده استفاده کرد​​.

رابر سرد

“رابر سرد” (Cold Rubber) اغلب به مواد لاستیکی اشاره دارد که بدون استفاده از حرارت بالا یا فرایند ولکانیزاسیون شکل می‌گیرند. در این فرایند، مواد اولیه لاستیکی با مواد افزودنی مختلف ترکیب شده و به صورت سرد فرم داده می‌شوند. این نوع رابر برای کاربردهایی مناسب است که نیاز به انعطاف‌پذیری و مقاومت کمتری دارند. همچنین، فرآیند تولید آن ساده‌تر و سریع‌تر از روش‌های ولکانیزاسیون سنتی است.

پادکست رابرلاینینگ